Previous Scholars


Latest Blog Entries

No Information Currently Available.


Resources

Research Intelligence Portal

http://ri.calit2.net

Feedback

Do you have comments, questions or suggestions? If so, please don't hesitate to contact us.

About Us

To learn more about the structure and eligibility requirements of the program, please see our about page.


Scholar List - 2013

Matthew Agee

Chemical Physics/Applied Mathematics

Advisor: Francesco Paesani


Ester Chan

Mechanical Engineering

Advisor: Darren Lipomi


Mengyao Chang

Computer Science (Bioinformatics) - PENDING

Advisor: Xuchu Que


Christopher Chung

Biochemistry and Cell Biology

Advisor: Maripat Corr


Stephanie Conley

Biochemistry Chemistry

Advisor: Vineet Bafna


Johanna Fleischman

Bioengineering

Advisor: Todd Coleman


Michael Galarnyk

Nanoengineering

Advisor: Jospeh Wang


Jonathan Hasselmann

Biophysics

Advisor: Lesley Ellies


Cory Heath

Nanoengineering (Electrical Engineering)

Advisor: Shadi Dayeh


Behnam Hedayatnia

Electrical Engineering

Advisor: Truong Nguyen


Aliya Hoff

Anthropology (Biological Anthropology)

Advisor: Jules Jaffe


Edwin Huh

Mechanical Engineering

Advisor: Renkun Chen


Christopher Hyde

Physiology and Neuroscience

Advisor: Mark Brandon


Ellixis Julio

Bioengineering

Advisor: Jeff Hasty


Akila Kadambi

Cognitive Science (Computation)

Advisor: Ayse Saygin


Andrew Lee

Bioengineering (Biotechnology)

Advisor: Adam Engler


Herad Moetazedi

Nanoengineering

Advisor: Darren Lipomi


Edward Nguyen

Cognitive Science (Neuroscience)

Advisor: Ayse Saygin


Maximo Prescott

Physiology and Neuroscience

Advisor: Elizabeth Winzeler


Alexander Rosengarten

Cognitive Science (Computation)/Computer Science

Advisor: Virginia de Sa


Sarah Schwartz

Environmental Systems (Ecology, Behavior, and Evolution)

Advisor: Lin Chao


Nicholas Smith

Computer Science (Bioinformatics)

Advisor: Terry Gaasterland


Rebecca Stanhope

Microbiology

Advisor: Elizabeth Winzeler


James Tang

Electrical Engineering

Advisor: Todd Coleman


Stephen Tyler

Psychology

Advisor: Stephan Anagnostaras


Lillian Wakefield

Environmental Chemistry

Advisor: Maurizio Seracini


Christopher Yang

Bioengineering (Biotechnology)

Advisor: William Song


Vicky Yu

General Biology

Advisor: Rutherford Ongkeko